Trosky slavného loupežnického hradu Potštejna

Potštejn (německy Pottenstein neboli Půtův kámen) je jméno slavného hradu i přilehlé obce. Hrad stojí na vysokém kopci, je zdaleka viditelný a nabízí krásný rozhled po okolí. V obci se nachází barokní zámek, vystavěný jako nové sídlo hradních pánů. Dnešní podobu mu dali páni z hraběcího rodu Harbuval-Chamaré. Až do roku 1948 patřil zámek rodu Dobřenských. Dnes je v soukromém vlastnictví a po částečné rekonstrukci je otevřen veřejnosti. Nádvoří s podloubím, historicky zařízené interiéry, obrazy bývalých majitelů, zámecká kaple Nejsvětější Trojice nebo nádherný mramorový sál tvoří nejenom prohlídkový okruh, ale zároveň prostředí, kde se již běžně konají svatby, výstavy, koncerty a jiné kulturní akce.

Průčelí potštejnského zámku Průčelí zámku Empírový kostel sv. Vavřince Empírový kostel Kalvárie křížové cesty Křížová cesta

Naproti zámku stojí empírový kostel sv. Vavřince.

Od zámku dojdeme přes nejstarší část obce zvanou Městečko k odbočce s ukazatelem hrad. Až tam se dá dojet autem, na kopec je to odtud ještě necelý kilometr pěšky lesem. U prvních dochovaných hradeb spatříte kalvárii kapličkové křížové cesty, která začíná v obci. Vstup do hradu střeží věžová brána, bývalá čtvrtá v pořadí. Za ní je pokladna, malá expozice historie hradu a stánek s občerstvením. Místní obyvatelé hrad sami opravují.

Vstup do hradu je možný pouze s průvodcem, prohlídka trvá zhruba 3 hodiny. V aerálu hradu vyniká na samotném vrcholu obdélníková kaple sv. Jana Nepomuckého zakrytá novou střechou, osazená novými dveřmi a okny.

V hradu je k vidění také barokní kaple Svatých schodů – po jejím vnitřním schodišti se smí stoupat výhradně po kolenou a na každém schodě musíte odříkat modlitbu! Pro neznabohy jsou tu ovšem dvě boční "obyčejná" schodiště.

Do hradu se vchází věžovou bránou Věžová brána Opravená kaple sv. Jana Nepomuckého Kaple sv. Jana Nep. Po Svatých schodech musíte po kolenou Svaté schody

Po hradním areálu se kromě průvodce smí volně pohybovat ještě kamerunské kozy. Jejich stádečko potkáte na každém kroku. Z vyhlídky u východních hradeb máte před sebou jako na dlani tábořiště Vochtánka. V létě tam stojí bílá "indiánská" týpí, o kousek dál mezi stromy dřevěné chatky. Celé údolí se jmenuje Anenské a dostanete se do něj po žluté značce od rozcestníku Pod hradem. Na Vochtánce bývají koncerty country hudby, může se tu tábořit se stany a karavany, k dispozici je i sociální zařízení s teplou vodou a především stylová restaurace. Z Anenského údolí se můžete vrátit na potštejnské náměstí po břehu Divoké Orlice – nádherná jírovcová a lipová alej vedoucí kolem řeky Orlice končí hned vedle místního informačního centra. Výlet v Potštejně můžete zakončit v potštejnské cukrárně, kousek od informačního centra.

Údolím Divoké Orlice lze po červené značce dojít na hrad Litice. Je to asi 7 km. Cesta je nenáročná, krátký úsek není vhodný pro cyklisty, po kořenech stromů, které vrůstají do cesty musí cyklisté kolo vést.

Příběh potštejnského pokladu

Syn zakladatele Půty, Mikuláš z Potštejna, byl proslulý loupeživý rytíř. Zahynul v sutinách hradu, když jej dobyl Karel IV. Z Potštejna se potom stala nedobytná pevnost, které přinesl zkázu teprve hrabě Jan Antonín Harbuval-Chamaré. Rozhodl se tenkrát najít bájný poklad loupežníka Mikuláše. Čtyřicet let kutal pod hradem chodby, až se zdi začaly hroutit a rozpadat. Žádný poklad však nenašel. Tento příběh inspiroval Aloise Jiráska při psaní knihy Poklad.

Kozlík kamerunský si své stádečko dobře hlídá Kozlík kamerunský Tábořiště Vochtánka při pohledu z hradu Tábořiště Vochtánka


Více informací na stránkách: http://www.hrad-potstejn.czDoprava:

Z Častolovic se do Potštejna dostanete nejlépe vlakem, obec se nachází asi 10 km od Častolovic směrem na Letohrad. Je také možné jet po hlavní silnici č. 11 do Doudleb nad Orlicí, zde je značená odbočka doprava do Potštejna.

Mapa Mapa zdroj: Shocart

Kde nás najdete

mapka

Místa v okolí

Rychnov nad Kněžnou Kostelec nad Orlicí Doudleby nad Orlicí Litice Hrad Potštejn